דיאטה דלת פחמימות לבין דיאטה עם טיפול תרופתי קסניקל

השוואה בין דיאטה דלת פחמימות לבין דיאטה עם טיפול תרופתי קסניקל

מחקר חדש ביצע השוואה בין 2 דיאטות שונות:

1) דיאטה דלת שומן (גרעון קלורי של 500-100 קלוריות ופחות מ30% שומן בתפריט) + טיפול תרופתי בתרופת הרזיה בשם קסניקל הושוותה מול דיאטה דלת פחמימות (תפריט תזונה עם פחות מ20 גרם פחמימות ביום).

במחקר נמצא כי לשתי הדיאטות היתה השפעה חיובית זהה על הירידה במשקל ועל פרמטרים נוספים כגון: פרופיל שומני הדם ופרמטרים גליקמיים.
אולם, התוצאה מפתיעה  במחקר היא שדיאטה דלת פחמימות הראתה השפעה טובה יותר מן הדיאטה עם הטיפול התרופתי בקסניקל בהורדת לחץ דם

קסניקל היא תרופת דיאטה שמונעת את ספיגת השומנים המגיעים ממקורות  המזון.
קסניקל הוא שמה המסחרי של התרופה Orlistat, קיימת גם גירסה נוספת לתרופה בשם Alli .Alli נמכרת ללא מרשם רופא והיא משווקת ע"י חברת גלקסו סמית קליין.

ממש בימים אלו  הוציא הFDA אזהרה, כי ברחבי האינטרנט נמכר זיוף של התרופה Alli , התרופה המזוייפת מכילה את החומר הפעיל שנמצא ברדוקטיל (sibutramine) ולא את החומר הפעיל שאמור להיות בתרופה אלי (orlistat).

למרות שהנבדקים במחקר שטופלו באמצעות  דיאטה דלת פחמימות הורידו בממוצע 9.5% ממשקלם  ההתחלתי, לעומת הנבדקים שקיבלו טיפול תרופתי בקסיניקל עם דיאטה דלת שומן שהורידו  8.5% ממשקלם ההתחלתי, עדיין אין זה הבדל משמעותי מבחינה סטטיסטית עד כדי כך שניתן לומר שדיאטה דלת פחמימות יעילה יותר בהרזיה. אולם, תוצאות מעקב לחץ הדם  אצל הנבדקים מבצעי הדיאטות, הראה כי לחץ הדם בדיאטה דלת פחמימות ירד בכ5.9 מ"מ כספית לעומת ירידה של 1.5 מ"מ כספית בדיאטה דלת שומן עם טיפול תרופתי בקסניקל. וזה אכן הבדל משמעותי.

מסקנה: דיאטה דלת פחמימות טובה יותר להורדת לחץ הדם מאשר דיאטה דלת שומן + קסניקל!

מקורות לכתבה:
http://archinte.ama-assn.org

שתפו:

כתיבת תוכן מקצועי באתר

רוצים לפרסם מאמר בדרך הכושר?

מלאו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים בזמן הקרוב

דרך הכושר

פוסטים נוספים