ספורט ודיכאון, בואו נפתח את זה

ספורט ודיכאון

דיכאון היא למרבה הצער תופעה שכיחה יותר מכפי שנהוג לחשוב. החדשות הטובות הן שלא צריך להתייאש, כי יש המון דברים שאפשר לעשות ולהביא לשינוי במצב – כולל פעילות גופנית מתונה ומומלצת

מצב של דיכאון קליני מתאפיין בכך שהוא מתמשך ומשפיע על היבטים שונים בחיים האישיים, המקצועיים והמשפחתיים. בין היתר, הוא פוגע ברגשות של מי שסובלים מדיכאון ואף עלול להביא לירידה בתפקוד הקוגניטיבי. עם הזמן, ניתן לקשור בין סוג כזה של דיכאון לבין פגיעה במערכת היחסים עם הסביבה ותחושה של חוסר אונים.

הבעיה החברתית עם דיכאון קליני באה לידי ביטוי בכך שרבים סובלים ממנה, אבל לא מוכנים לדבר עליה. כאן בדיוק נכנסים לתמונה פתרונות אלטרנטיביים להתמודדות עם דיכאון, כמו למשל פעילות גופנית נכונה שגם מומלצת על ידי ספורטאים ובעלי מקצוע.

ספורט ודיכאון

הקשר בין ספורט ודיכאון אינו חדש והוא מבוסס על שורה ארוכה של מחקרים ועדויות. ירדן ג'רבי בהרצאה מיוחדת על מוטיבציה לדוגמא מספרת מהניסיון האישי שלה על התמודדות עם דיכאון באופן הזה, כמו גם על מקרים שבהם היא ראתה ספורטאים יוצאים ממצב של דיכאון באמצעות פעילות גופנית מתונה והדרגתית.

מבחינה אנטומית וביולוגית, ספורט ידוע כאמצעי שעוזר לשפר את מצב הרוח. הוא מפחית תסמיני חרדה, גורם לשחרור מוגבר של דופמינים ומייצר תחושת מסוגלות. בגלל שהוא עובד על היבטים שונים בגוף ובנפש, הספורט הוא תנאי לאיכות חיים.

פעילות גופנית וגוף בריא

אי אפשר לדבר על התמודדות עם דיכאון קליני בהקשר הספורטיבי בלי להזכיר את התחושה הטובה שמגיעה יחד עם גוף בריא. גם אם מתעלמים לרגע מהשלכות פסיכולוגיות כאלה ואחרות של אימון סיבולת לב ריאה או אימון אירובי, אין ספק שפעילות גופנית מחטבת את הגוף. התוצאה היא תחושת מסוגלות גבוהה יותר וסיפוק של מי שמבצעים פעילות גופנית שמתאימה למשקל, לגיל ולרקע הרפואי והבריאותי שלהם. 

כמו כן, הגוף הופך להיות בריא יותר בגלל פעילות ספורטיבית גם כי היא דורשת תזונה נכונה. אם מתאמנים ואוכלים נכון, לא יעבור הרבה זמן עד שתחושת הדיכאון תחלוף.

סיבות שיגרמו לך להתחיל לעשות ספורט

האמת היא שאפילו לא חייבים לחכות למצב של דיכאון קליני בשביל להתחיל לעשות ספורט. הנה כמה סיבות טובות שיעודדו אותך לקום כבר עכשיו מהכיסא:

  • פעילות ספורטיבית תעזור לך לישון טוב יותר בלילה
  • אימון גופני משפר ביצועים בעבודה ואת יכולת הזיכרון בלימודים
  • אפשר לבחור בין פעילות אישית לבין פעילות קבוצתית עם חברים
  • ניתן להתחיל להתאמן גם בלי לשלם – כמו למשל באמצעות ריצה והליכה בפארק ציבורי
  • יש אימון גופני לכל גיל

לסיכום, קיים קשר בין ספורט ודיכאון ואסור להתעלם ממנו. במקום זה, יש להתייחס לפעילות גופנית ככלי טיפולי, מהנה ובעיקר יעיל. 

כתיבת תוכן מקצועי באתר

רוצים לפרסם מאמר בדרך הכושר?

מלאו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים בזמן הקרוב

דרך הכושר

פוסטים נוספים